5 rzeczy, o których musisz pamiętać podejmując współpracę z firmą web developerską

Współpraca z zewnętrznym partnerem zamiast zatrudniania własnych pracowników to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej firm. Niesie to za sobą wiele korzyści, od redukcji kosztów zatrudnienia, przez oszczędności na zakupie niezbędnych sprzętów czy najmu powierzchni biurowej, aż po pewność kompetencji. Abyśmy mogli czerpać realne benefity ze współpracy z software housem, musi ona przebiegać w sposób z góry określony i spójny dla wszystkich zaangażowanych. Jak rozpocząć, a następnie prowadzić współpracę z firmą web developerską?

Trochę więcej o korzyściach

Jedną z kluczowych zalet współpracy z software housem jest niewątpliwie wartość ekspercka. Firma zajmująca się na co dzień wyłącznie developmentem posiada wysoko wykwalifikowanych specjalistów z ciągle rozwijającym się doświadczeniem. Ich kompetencje, wiedza oraz praktyka dają nam poczucie bezpieczeństwa, że zlecony projekt będzie wykonany z najwyższą jakością. Jeśli podobne kompetencje chcielibyśmy zbudować wewnątrz naszej firmy, prawdopodobnie wiązałoby się to z bardzo długim i kosztownym procesem rekrutacji, a później z równie długą procedurą wdrożenia pracownika i weryfikacji w praktyce jego umiejętności. W momencie przestojów w projektach wewnętrzny developer pozostaje bez zadań, natomiast jego koszt z tego tytułu nie maleje. Współpracując na stałe z software housem możemy przyjąć różne modele rozliczeń. Może to być stały, bazowy abonament, po przekroczeniu którego rozliczamy się za każdą wypracowaną przez specjalistę godzinę lub za każdy zlecony projekt osobno, jeśli nie nie jesteśmy projekty nie są zlecane regularnie.

Kolejną korzyścią wynikającą ze współpracy z software housem jest gwarancja poprawności realizacji projektu i brak kosztów związanych z poprawkami wynikającymi z błędu programisty. Firma developerska ma za zadanie dostarczyć gotowy, w pełni sprawny i zgodny ze specyfikacją produkt, zatem wszelkie błędy, które nie wynikają z naszych niedopatrzeń, są usuwane na jej własny koszt .

I nareszcie warto wspomnień o wartości jaką jest wymiana doświadczeń. Jest to niezwykle pomocne w przypadku, gdy prowadzimy wiele projektów i nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować poprawność naszych założeń. Specjaliści z software house z pewnością doradzą nam najlepsze możliwe rozwiązanie i nie podejmą się pracy na błędnych założeniach.

Jak współpracować z software house

Aby odczuć realne korzyści ze współpracy z software housem ważne jest, aby:

  • Ustalić ścieżkę komunikacji (jakie osoby będą zaangażowane, jaki będzie przepływ informacji etc.) oraz sposób kontaktu (mail, Skype, Slack, cyklicznie telekonferencje, spotkania, etc.)
  • Proces ticketowania – to niezwykle istotny element wpływający na proces realizacji projektu. Na rynku istnieje wiele narzędzi umożliwiających tworzenie tasków i zarządzanie nimi,np. Jira, Trello, niektóre firmy posiadają również własne, autorskie narzędzia. Zaletą tego rodzaju rozwiązań, zarówno tych dostępnych na rynku, jak i autorskich, jest możliwość dokładnego wglądu w postępy projektu.
  • Budowanie relacji – aspekt, który jest kluczowy w każdej sferze biznesu, i w tym przypadku ma istotne znaczenie. Utrzymywanie dobrych relacji pozwala skrócić dystans, zwiększyć transparentność komunikacji oraz zaangażowanie.

Outsourcing kompetencji w zakresie web developmentu do firmy zewnętrznej sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie się opierał na współpracy partnerskiej oraz jasnych zasadach związanych z codzienną pracą nad projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *